Czy muszę być ekspertem, aby prowadzić bloga tematycznego? Leave a comment

Jedna z naszych czytelniczek zadała nam ostatnio bardzo ważne pytanie: „Czy muszę być ekspertem, aby prowadzić bloga tematycznego?”. Zdecydowaliśmy się udzielić na nie odpowiedzi tu na blogu, tak aby jak najwięcej osób mogło poznać odpowiedź na to pytanie. 

W raz z szybkim rozwojem blogosfery oraz rosnącym zainteresowaniem czytelników, w wielu dziedzinach pojawili się blogowi eksperci. Po pomoc w dziedzinie mody sięgniemy na przykład do Kasi Tusk, a po porady finansowe na blog Rekina Finansów. Wydaje nam się, że osoby uznane za ekspertów po prostu od zawsze miały taką widzę i nie mamy szans z nimi konkurować. Nie ma jednak nic bardziej mylnego.

Nie musisz być profesorem danej dziedziny

Jeśli masz swoją pasję o której wiesz więcej niż statystyczny Polak, a ponadto mówienie o niej sprawia Ci przyjemność to masz wszystko czego potrzebujesz. Wiedza ma duże znaczenie, ale pamiętaj, że w raz z rozwojem bloga będziesz ją cały czas poszerzać. Największe znaczenie ma pasja oraz chęć dzielenia się nią z innymi.

Co z tego, że profesor prawa ma niezwykłą widzę, skoro w większości przypadków nie poświęci czasu na prowadzenie bloga? Nawet jeśli się na to zdecyduje, może się okazać, że prawo nie jest jego pasją i zwyczajnie nie będzie potrafił o nim pisać w ciekawy sposób. Dlatego zastanów się czy szybciej wejdziesz na blog osoby, która uwielbia szukać luk prawnych i potrafi ciekawie o tym pisać, czy na blog profesora, który umieści tam typowy prawniczy bełkot? Oczywiście to duże uproszczenie, ale mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

Ekspertem zostaje się z czasem

Każdy kiedyś zaczynał i miał znikomą wiedzę w danym temacie. To właśnie pasja i zaangażowanie pozwala na sięganie w daną tematykę głębiej i głębiej. Jeśli interesujesz się danym tematem to znak, że z pewnością masz większą wiedzę w tej dziedzinie niż statystyczny Polak. To właśnie ona daje Ci przewagę i możliwość poznawania sekretów z wyższego poziomu zaangażowania. Pamiętaj, że Robert Lewandowski też kiedyś pierwszy raz musiał wejść na boisko i kopnąć piłkę. Kopał ją tak długo, że z czasem nauczył się robić z nią wszystko. To właśnie dzięki temu jest teraz uznawany za najlepszego piłkarza.

Czy muszę być ekspertem, aby prowadzić bloga tematycznego?

Odpowiedź jest bardzo prosta: nie musisz! Pamiętaj, że to pasja i osobowość twórcy przyciąga czytelników. Zdecydowana większość odbiorców szuka wartościowych informacji, które zostały przedstawione w przystępnej formie. Dlatego jeśli będę chciała nauczyć się robić na szydełku sięgnę na bloga osoby, która potrafi robić cudowne produkty i jest w stanie w prosty sposób przekazać mi jak się to robi. Nie potrzebuję do tego przekopywać się przez całą historię powstawania wełny i szydełka.

Po prostu pisz systematycznie i staraj się rozwijać swoją wiedzę, a czytelnicy pojawią się sami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wykorzystaj kod na 5% zniżki
Zaczekaj! Kup teraz i zyskaj!
KOD: ZOSTAJENA5
Kupon ważny tylko 60 minut!
Hola! Hola!
Kup teraz i zyskaj 5% zniżki (ważny tylko 60 min)
KOD: ZOSTAJENA5