Gdzie założyć bloga? – Wady i zalety platform blogowych i własnego serwera Leave a comment

Ostatnio spotkaliśmy się ze stwierdzeniem, że najczęściej wykonywaną pracą w naszym kraju jest zawód bloger. Oczywiście fajnie jest mieć własne miejsce w sieci, które pomoże nam zrealizować swoją pasję jaką jest pisanie. Na początku jednak trzeba podjąć kilka istotnych decyzji. Zaczynając od najtrudniejszej czyli: Gdzie założyć bloga?

Na szczęście wybór jest dość duży i jesteśmy przekonani, że każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Możliwości jest naprawdę wiele, a podjęcie odpowiedniej decyzji zależy od Waszych wymagań, potrzeb i budżetu. Od darmowych platform po własny serwer. Aby pomóc Wam odpowiedzieć na pytanie ”Gdzie założyć bloga?”, przedstawimy Wam wady i zalety wszystkich możliwości.

BLOGGER czyli Blogspot

Jedna z większych tego typu platform, która pozwala na szybkie i darmowe założenie bloga. Blogi w tej domenie zazwyczaj po nazwie otrzymują końcówkę blogspot.com

ZALETY BLOGGERa:

– Prowadzenie bloga jest całkowicie bezpłatne – otrzymujemy miejsce na dysku i domenę (15GB i domenę z wybraną nazwą: NAZWA.blogspot.com

– Platforma zapewnia stabilne działanie naszego bloga, nie będzie się wieszać, nie przeciąża się nawet przy dużej ilości odwiedzin na raz i działa dość szybko.

– Otrzymujemy możliwość bezpłatnego podpięcia swojej domeny, aby zrezygnować z okropnej końcówki blogspot.com (musimy się już wtedy liczyć z opłatami).

– Nie musisz zastanawiać się nad tym, czy wszystkie wtyczki na Twojej stronie są aktualne, nie przejmujesz się serwerem ani innymi kwestiami technicznymi. Backup bloga też wykonuje się automatycznie.

– Łatwo pozycjonuje się w wyszukiwarkach, w końcu właścicielem jest Google, które kocha wszystkie swoje strony 🙂

– Możliwość umieszczenia reklam np. Google Adsense, czyli zarabiania na blogu.

– Szablony dostępne na start są dość prosto konfigurowalne, można w nich zmienić kolory i czcionki, nawet bez znajomości HTML.

WADY BLOGGERa:

– Ograniczone miejsce na naszego bloga. Dostępne 15 GB przy umieszczaniu dużej ilości zdjęć może bardzo szybko się zapełnić.

– Tak naprawdę nie jesteśmy właścicielami naszego bloga. W przypadku jeśli Google zdecydowałoby o jego usunięciu, po prostu zostajemy bez efektów naszej pracy. Oczywiście nie powinno się to stać, ale słyszałam już o przypadkach, gdzie blogi prowadzone przez lata, zostały usunięte bez podania przyczyny.

– Blogger zapewnia jedynie kilka podstawowych szablonów do wyboru, które obok tych pięknych nawet nie stały :). Oczywiście możemy zdecydować się na wgranie innego z sieci, ale ich edycja nie będzie zbyt intuicyjna. Podmiana każdego, nawet najmniejszego elementu, będzie wymagała grzebania w kodzie HTML.

– Niestety możliwości edycji posta są bardzo ograniczone. Nie ma możliwości instalacji dodatków, które mogły by to ułatwić, więc po raz kolejny zostaje nam nauka kodu HTML. Dotyczy to też wszelkich innych wtyczek do bloga. Oczywiście trafi się analogowy zegar, czy zmiana kursora wtyczki, ale o zaawansowanych dodatkach nie mamy co myśleć.

– Statystyki Bloggera niestety mocno mijają się z prawdą. Tak naprawdę nie powinniśmy się na nie powoływać, a docelowo pomyśleć o dodaniu kodu śledzenia z Google Analytics.

– Problematyczne mogą też okazać się duże ilości komentarzy, które można nazwać jedynie SPAMem.

 

WORDPRESS.COM

Platforma, która podobnie jak Blogger, pozwala nam na prowadzenie bloga za darmo. Tym razem jednak za pomocą bardziej znanego skryptu WordPress.

ZALETY WORDPRESS.COM:

– Platforma jest bezpłatna i gwarantuje nam domenę: NAZWA.wordpress.com

– Platforma umożliwia nam zakup dodatkowego szablonu czy aplikacji, które pomogą nam zadbać o wygląd naszego bloga.

– Nie musimy martwić się o kwestie techniczne takie jak aktualizacja WordPress lub backup bloga.

– WordPress.com pozwala na udział w systemie WordAds, który pozwoli nam zarobić na naszym blogu

– Mamy możliwość uzyskania większego ruchu, dzięki generowaniu ruchu za pomocą klikalnych TAGów.

WADY WORDPRESS.COM:

– Platforma nie daje nam pełnej funkcjonalności skryptu WordPress, na przykład ograniczenie możliwości edycji postów i szablonów.

– Otrzymujemy jedynie 3GB przestrzeni dyskowej – zapełnimy ją więc 5 razy szybciej niż w przypadku Bloggera.

– Niestety też w tym przypadku blog nie należy do nas, więc w skrajnych przypadkach mogłoby się okazać, że zginie w niewyjaśnionych okolicznościach.

– Jeśli chcielibyśmy zdecydować się na własną domenę będziemy musieli zapłacić $13 rocznie, dodatkowo oczywiście musimy liczyć się z kosztem utrzymania tej domeny. Jeśli się na to nie zdecydujecie, nie będziecie mieli możliwości brać udziału w WordAds.

– WordPress często pokazuje reklamy dla nie zalogowanych użytkowników, co wcale nie jest powiązane z zarabianiem na ich emisji.

– Nie ma możliwości podpięcia kodu Google Analytics. Nie ma też możliwości umieszczenia reklam.

 

 WORDPRESS.ORG

Moim zdaniem najpopularniejsze rozwiązanie wśród większości profesjonalnych blogerów. Sam WordPress jest bezpłatny jednak utrzymanie go wymaga poniesienia pewnych kosztów.

ZALETY WORDPRESS.ORG:

– Moim zdaniem blogi, które posiadają własną domenę oraz są tworzone przy pomocy WordPressa znacznie zyskują. Widać, że ktoś traktuje temat blogowania na poważnie i staje się przez to bardziej wiarygodny.

– Masz pełną kontrolę nad blogiem, to ty decydujesz czy chcesz go usunąć lub sprzedać. Jeśli będziesz dbać o backup nigdy nie stracisz efektów swojej ciężkiej pracy.

– WordPress daje pełną dowolność w instalacji szablonów i wtyczek. Możemy skorzystać z tych bezpłatnych dostępnych dla każdego, zdecydować się na wersje płatne lub zlecić napisanie specjalnej pod nasze wymagania. Dzięki temu naszego bloga możemy prosto zmienić w galerię czy sklep lub nadać mu dodatkowych funkcjonalności na przykład w postaci formularza kontaktu. Na moim bocznym panelu znajduje się na przykład wtyczka pokazująca zdjęcia z konta na Instagramie.

– Bez problemu możemy podpiąć pod bloga statystyki Google Analytics czy reklamy, przykładowo Google Adsense. Tylko my decydujemy o formie reklam czy możliwościach zarobku na blogu. Możemy działać z sieciami afiliacyjnymi, umieszczać dowolne banery czy kody reklamowe.

– Otrzymujemy nieograniczony dostęp do edycji strony, co prawda za pomocą HTML, ale nie ogranicza nas nic.

– Instalacja WordPress.org jest prosta i szybka.

– WordPress.org zapewnia nam bardzo duże możliwości SEO, od wtyczek po własne działania, które mogą zapewnić bardzo wysokie pozycjonowanie strony.

– Dzięki wtyczkom dostępnym nawet za darmo, mamy pełną kontrolę nad SPAMem oraz komentarzami na naszej stronie.

– Jeśli zdecydujesz się na rozbudowanie bloga, masz możliwość utworzyć inne konta z których będzie można się logować i dodawać treści. Z czasem prywatny blog może się zmienić w portal prowadzony przez kilku redaktorów.

WADY WORDPRESS.ORG:

– Konieczność posiadania własnego hostingu. Jej cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wszystko uzależnione jest od ilości przesyłanych plików, ilości użytkowników odwiedzających naszą stronę oraz od dodatkowych funkcji oferowanych przez usługodawcę.

– Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z blogowaniem, z pewnością potrzebne będzie poświęcenie kilku godzin na pełną konfiguracje strony, wyglądu oraz naukę panelu administracyjnego. Z perspektywy czasu powiem wam, że nie zamieniłabym już tego na nic innego. Jednak może to dla niektórych stanowić pewien problem, dlatego uznajmy to za wade.

– Wszelkie zaawansowane zmiany na stronie i blogu będą wymagały znajomości HTML.

– Musisz pamiętać o samodzielnych aktualizacjach oraz backupach (tu czasami w ofercie firmy hostingowe gwarantują ich wykonanie – warto sprawdzić jak często i jak długo będą dostępne). Sami musimy też dbać o SEO.

Gdzie założyć bloga?

Jeśli chcecie prowadzić bloga bez zbędnych kosztów naszym zdaniem warto wybrać Bloggera, między innymi ze względu na trochę większą liczbę miejsca (15GB) oraz lepsze pozycjonowanie. Przy odrobinie chęci z pewnością uda Ci się doprowadzić wygląd do porządku. Wiele początkujących blogerów tak zaczynało, dlatego i w sieci znajdzie się sporo poradników.

Jeśli nie boisz się kosztów, a blogowanie traktujesz bardzo poważnie bez dwóch zdań warto zdecydować się na WordPress.org.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *