Jak zrobić kopię zapasową bloga? Leave a comment

Jeśli od dłuższego czasu zajmujesz się blogowaniem to doskonale wiesz jak ciężka jest to praca. Wiesz też ile godzin pracy trzeba przeznaczyć aby dojść do momentu, w którym obecnie jesteś. Warto odpowiednio wcześniej się zabezpieczyć, aby w przypadku ataków hakerów czy zwykłej awarii serwera nie stracić wszystkiego co do tej pory udało nam się osiągnąć. Czy wiesz jak zrobić kopię zapasową bloga?

Spotykamy się z opiniami, że przecież na mailu czy na komputerze macie pliki ze wszystkimi wpisami, które pojawiły się na blogu. Jeśli jest to sam początek Twojej ścieżki to ponowne wrzucenie 20 wpisów nie będzie wielką tragedią. Co jednak w przypadku gdy Twój blog składa się już z dziesiątek tekstów, a pod każdym z nim pojawiają się komentarze? Tego niestety nie będziecie w stanie już odtworzyć. Właśnie dlatego warto pamiętać o systematycznym tworzeniu kopii zapasowej.

Jak zrobić kopię zapasową?

Kopia zapasowa na Bloggerze

Po zalogowaniu do panelu obsługi bloga należy wejść w zakładkę „Ustawienia”, następnie wybrać „Inne” i wybrać opcję „Utwórz kopię zapasową zawartości”. W ten sposób otrzymasz kopię zapasową swojego bloga, którą możesz przetrzymywać na dysku w komputerze, na mailu lub na dropboxie.

Kopia zapasowa na wordpress.com

Jeśli prowadzisz swojego bloga na bezpłatnej stronie worpress.com to przygotowanie kopii zapasowej będzie bardzo podobne. Po zalogowaniu do panelu administratora wybieramy „Narzędzia” następnie „Export” i zaznaczamy na zapisaniu jakich treści nam zależy. Najlepiej oczywiście wybrać wszystkie opcje. Po dokonaniu wyboru wystarczy kliknąć na „Pobierz plik eksportu”.

Kopia zapasowa na własnym hostingu

Prowadząc bloga na własnym hostingu i korzystając z oprogramowania wordpress.org otrzymujesz wiele możliwości, które pozwolą Ci na zautomatyzowanie tego procesu. Możesz zdecydować się na wiele wtyczek, które zawsze w swojej nazwie zawierają „Backup”. W wielu przypadkach poza zapisaniem kopii zapasowej na swoim komputerze, otrzymamy możliwość przesłania jej na maila czy konto Google.

Możecie też skorzystać ze standardowej ścieżki jaką jest: “Narzędzia”, następnie “Export”.

Proste, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *